Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych

W Polsce istnieje i aktywnie działa kilkadziesiąt tysięcy organizacji pozarządowych. Na co dzień spotykamy się efektami ich pracy. Rzadko mamy jednak okazję zobaczyć zaangażowane podmioty w jednym miejscu. Stąd co roku od 2012 w okolicach 25 maja, podczas Dnia Społecznej Super Mocy we Wrocławskim Centrum Kongresowym Hali Stulecia oraz na pobliskiej Pergoli, z mieszkańcami Dolnego Śląska, spotyka się ponad 100 dolnośląskich przedstawicieli III sektora.

Wydarzenie ma charakter pikniku familijnego i jest największym świętem NGO w regionie. W 2014 r. odbywało się już po raz trzeci. Jego celem jest promocja dolnośląskich organizacji pozarządowych oraz różnych przejawów aktywności społecznej wśród mieszkańców Dolnego Śląska, a także integracja trzech sektorów. Dzięki specyficznej konstrukcji Dnia Społecznej Super Mocy, Dolnośląskich Targów Organizacji Pozarządowych 2014, przy Hali Stulecia pojawia się wiele ludzi, dla których targi to pierwsza okazja, by zapoznać się z działalnością regionalnych organizacji pozarządowych. Wstęp na Targi dla wszystkich zainteresowanych jest bezpłatny. 

Z roku na rok skala wydarzenia rośnie. ? mówi Katarzyna Demitrewicz  z Fundacji Wspierania Organizacji Pozarządowych ?Umbrella?, jednego z organizatorów Dolnośląskich Targów Organizacji Pozarządowych 2014 ? Pozwala na to konsekwentnie budowane partnerstwo międzysektorowe ? sektora pozarządowego z biznesem, mediami i administracją, zmierzające do poprawy sytuacji w naszym regionie. Kwintesencją tego są takie spotkania jak Dzień Społecznej Super Mocy.

Na wydarzenie składa się część merytoryczna odbywająca się we Wrocławskim Centrum Kongresowym. ?PRAKTYKI / BARIERY / SZANSE? we współpracy międzysektorowej były w 2014 r. tematem przewodnim konferencji, podzielonej na trzy panele dyskusyjne. Wśród 20 zaproszonych gości ze świata pozarządowego, administracji publicznej, mediów i biznesu, głos zabrali między innymi: Radosław Mołoń ? Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego, Andrzej Baworowski ? Prezes Hali Stulecia, Agnieszka Han ? Prezes Zarządu Fundacji Hasco-Lek, Dominik Golema ? Dyrektor Biura ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Urzędu Miejskiego Wrocławia czy Adam Piwek ? Head of Public Relations w agencji Mind Progress Group.

- W konferencji biorą udział osoby od lat zajmujące się współpracą międzysektorową. Mamy nadzieje, że każdy blok tematyczny zakończy się wypracowaniem konkretnej recepty na współpracę pomiędzy organizacjami pozarządowymi a samorządem, biznesem czy mediami. - mówi Dawid Frik, koordynator Dolnośląskich Targów Organizacji Pozarządowych 2014.

Równocześnie na mieszkańców Wrocławia i okolic co roku czeka wiele atrakcji przygotowanych przez przedstawicieli dolnośląskich NGOsów, w tym między innymi liczne warsztaty dla osób w różnym wieku, pokazy pierwszej pomocy, występy grup teatralnych, gry i zabawy dla rodzin, czy konkursy z nagrodami dla dzieci i dorosłych.

Nie brakuje również koncertów. Prezentują się zarówno młode dolnośląskie zespoły, jak również specjalne gwiazdy. W ostatnim roku wystąpił finalista programu ?Twoja twarz brzmi znajomo? Artur Chamski oraz zwycięzcy jednej z edycji programu ?Mam Talent? ? dolnośląski zespół Me Myself And I. Wielkim Finałem całej imprezy był specjalny pokaz fontanny multimedialnej wraz z pokazem pirotechnicznym. 

Nie zapomniano również o najmłodszych. Ważnym punktem programu była także specjalnie wydzielona strefa dla dzieci, autorstwa Fundacji Hasco-Lek, w której poza możliwością przeprowadzenia badań słuchu, warsztatami architektonicznymi dla dzieci czy mini ZOO, do dyspozycji najmłodszych został oddany balon przeznaczony do lotów na uwięzi, aby mogły zobaczyć one Halę Stulecia i okolice z lotu ptaka.

Formuła rodzinnego pikniku to okazja, by przyjrzeć się organizacjom, które od wielu lat działają na rzecz różnych grup społecznych. By zauważyć ogrom pracy, jaki wykonują. To także moment, by Super Moc udzieliła się jak największej grupie ludzi, w tym także najmłodszym uczestnikom. ? mówi Agnieszka Han, prezes Fundacji Hasco-Lek
STRONA WYDARZENIA: http://halastulecia.pl/category/halastulecia-pl-ngo/
ZNAJDŹ NAS NA FACEBOOKU: https://www.facebook.com/dfopias


Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych 2014 były wydarzeniem sfinansowanym ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Sponsorem głównym wydarzenia była Fundacja Hasco-Lek. 

ORGANIZATORZY w 2014: Wrocławskie Przedsiębiorstwo Hala Ludowa Sp. z o.o., Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych, Fundacja Wspierania Organizacji Pozarządowych ?Umbrella?, Stowarzyszenie Nowa Rodzina

PARTNERZY w 2014: ZOO Wrocław, Aqua Park Wrocław, Empik, MPK Wrocław, Centrum Poznawcze w Hali Stulecia, MindProgress, GreenContrast, PANATO Wielobranżowa Spółdzielnia Socjalna, PrzepisyJoli.com

PATRONI MEDIALNI w 2014: Gazeta Wrocławska, TVP WrocławRadio Wrocław, Radio RAM, serwis dolnoslaskie.ngo.pl

Honorowy patronat nad wydarzeniem w 2014 objęli:
Marszałek Województwa Dolnośląskiego
Prezydent Wrocławia
Zobacz inne nasze projekty